Ara
  • AnalytiChef

Pasta ve tatlı tarifleriniz için en sağlıklı şeker alternatifleri

Şekeri ve onunla ilgili her şeyi seviyoruz. Bizim de pastalarımızda vazgeçemediğimiz fakat alternatiflerini kullandığımız bir ürün.

WHO'ya (Dünya Sağlık Örgütü'ne göre), tavsiye edilen günlük miktar muhtemelen alıştığımız tüketimden oldukça aşağıda sadece 25 gram. Bu, bizi daha iyi olduğunu düşündüğümüz alternatifler aramaya götürüyor, ancak onları da abartırsak bu da vücudumuza zarar verecektir.

Pastalar, şekerlemeler, çikolatalar, dondurma ... Çok fazla ilave şeker ve düşük kaliteli yağ içerdikleri için genellikle onlardan kaçınırız. Ancak şeker kullanmadan da pasta ve tatlılarımızı tatlandırabiliriz.


Şeker tatlılar, kek, kekler, vb her türlü mükemmelliği tatlandırıcıdır. Tat katmadan tatlılık verir, hamurun yumuşak ve kabarık olmasına da yardımcı olur, kurabiye, kek ve kreplerin dış tarafındaki kahverengiliği arttırır. Hazırlık türüne bağlı olarak, şekerin her birinde oynadığı rolü göz önünde bulundurarak ve diğer malzemeleri ayarlayarak bazı şeyler veya diğerleri ile tatlandırabiliriz.

Şekersiz şekerlerin çoğu, onu yapay tatlandırıcılar veya balla değiştirir . Bununla birlikte, bal şeker hastaları için de önerilmese de (glikoz seviyelerini yükseltmeleri gerekmedikçe), bazı tatlandırıcılar tatlılık eşiğini daha yüksek tutar ve sağlık açısından tamamen tavsiye edilmez.


Bu nedenle, hamur işlerini şekere başvurmadan tatlandırmak için daha sağlıklı başka seçenekler de var. Örneğin beslenme uzmanları, elma, muz, incir veya armut gibi taze, olgunlaşmış veya susuz kalmış meyvelerin kullanımı üzerine bahis yapmayı tavsiye eder. Ayrıca kabak, havuç veya pancar gibi şekerin yerini alacak çok sağlıklı tatlı sebzeler buluyoruz.

Ceviz, kestane veya fındık gibi kuru meyveler ve tarçın veya vanilya gibi doğal baharatlar da şekere başvurmadan diyabetik tatlıların tatlandırılmasına yardımcı olabilir.


Doğal veya yapay kökenli olabilen tatlandırıcılar, şekerin yerini almak için yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Bununla birlikte, diyabetli kişiler de onları sorumlu bir şekilde tüketmelidir çünkü bazıları glikoz seviyelerini etkileyebilir.


Herhangi bir sorun veya kontrendikasyon olmaması için, ne tür tatlandırıcı aldığınızı bilmeli ve etkilerine hakim olmanızı öneririz. Her üründeki etiketlere bakmanız ve tatlandırıcı miktarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.


Tüm tatlandırıcılar, aşılmaması gereken günlük dozlar önermiştir. Ancak bu yönergelere uyarak, bu şeker ikamelerinin tüketimi sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olabilir.


Doğal tatlandırıcılar kalori içerir ve vücutta glikoza dönüştürülür.


En yaygın olanları:

- Fruktoz : Bu şeker ikamesini balda veya meyvede buluyoruz. Sakarozdan daha yavaş metabolize edildiğini unutmayın.

- Thaumatina : E-957 bir çalıdan çıkarılır ve şekerden 2500 kat daha yüksek bir tatlandırma gücüne sahiptir, bu nedenle çok küçük bir miktar yeterlidir.

- Polioller : Bu kategoride meyve ve sebzelerden gelen sorbitol, mannitol veya ksilitol gibi ürünlerde buluyoruz.

- Stevia : Paraguay ve Brezilya'da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan stevia Japonya'da da otuz yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişi tarafından tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak kullanılmaktadır. Şeker otu bitkisinden elde edilen bir tatlandırıcıdır ve kalori içermez.

Öte yandan, yapay tatlandırıcılar kalori açısından ve kan glikozu üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu yüzden şeker hastalarına tavsiye edilmektedir. Bunların arasında sukraloz, aspartam, sakarin, neotam, siklamik asit veya asesülfam bulunuyor.


Biz ise rafine şekersiz pastalarımızda misafirlerimizin diyabetik olup olmamasına göre yukarıdaki alternatiflerden onların zevk ve tercihlerine göre faydalanıyoruz.


#şekersizpasta #analytichef #diyabetikpasta #şekeralternatifleri #diyabet #diyabetik #rafineşekersiz

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör