Ara
  • AnalytiChef

Glutensiz Pişirmenin Prensipleri


Glutensiz pişirme, bir anlamda kimyasal bir deneydir ve bu nedenle tariflerin mümkün olduğunca yakından takip edilmesi gerekiyor. Sizlere pişirme süreleri, lezzet, tazelik, doku, nem ve malzemeler ile ilgili bazı ipuçları ve öneriler paylaşıyor olacağız.


Pişirme Süreleri

Pişirme süreleri, kullandığınız tava türüne göre değişebilir. Üreticinin kullandığınız tava konusundaki tavsiyesini kontrol ettiğinizden ve kendi tarifinizin çağırdığı tavayı kullandığınızdan emin olun. Fırın sıcaklıkları da mutfaktan mutfağa değişebilir, bu nedenle ayar yapmak veya tarifi denemek önemlidir. Bunun için esas olan bir fırın termometresi satın almak ve sıcaklığı buna göre ayarlamaktır. Glutensiz ürünlerde iç doku sıcaklığı her zaman ilk testlerde ıslaklık ve doku kalitesi için takip edilmelidir. Son olarak, unlu mamullerinizi önceden ısıtılmış bir fırının ortasına koymak, pişirmeye bile yardımcı olacaktır. Unutmayın, glutensiz yiyecekler için pişirme süreleri büyük ölçüde değişir ve pişmeyi gösteren renkleri ve dokuları izlemek için pişirmedeki ürüne sürekli göz kulak olmanız önemlidir. Bu tarifler genellikle geleneksel tariflere kıyasla daha düşük sıcaklıkta daha uzun pişirme süreleri gerektirir.


Lezzet

Tariflerinizi farklı aroma ve baharatları kullanarak zenginleştirebilirsiniz. Tatlılarda vanlilya ve / veya baharat eşlemelerini denemenizi tavsiye ederiz. Bu arada glutensiz unların genellikle benzersiz lezzetleri ve farklı aromaları vardır ayrıca tariflere ilave tatlar eklemek, bu alışılmadık tatları örtmeye ve muhafazakar damakları hayal kırıklığına uğramamasına yardımcı olacaktır.


Tazelik

Glutensiz tahıllar ve nişastaların raf ömrü vardır, bu nedenle, malzemelerinizin temel özelliklerini uzatmak için bunları daha küçük miktarlarda satın almanız ve buzdolabında veya dondurucuda saklamanız önerilir. Hatta bazı unlar evde bile yapılabilir, tam tahılı satın alıp bir kahve değirmeni ile işleyebilirsiniz.


Unlu mamullerin ıslanmasını önlemek için, düzgün bir şekilde soğuduklarından emin olmak için pişirdikten sonra mümkün olan en kısa sürede bir tel rafa aktarın. Kalan yiyecekler daha sonra tazeliğini korumak için dondurulabilir, yemeden önce tamamen çözdüğünüzden emin olun.


Mayalama ve Kabartma

Uygun kabarmayı sağlamak için her bir bardak glutensiz un için 2 çay kaşığı kabartma tozu gereklidir. Mayalamak için kabartma tozu yerine kabartma tozu ve ayran kullanılabilir, ancak kullanılan her 1/2 çay kaşığı karbonat için 1 çay kaşığı tartar kreması (kabarmaya yardımcı olur bulamıyorsanız limon suyu veya beyaz sirke) ilave edilmelidir. Mayaların hamurun içine eklenmesinden önce sıvıda çözülmesi ürüne daha iyi bir hava katacaktır.


Nem

Bir tarifte nemi artırmanın birçok yolu vardır. Genel olarak, püre haline getirilmiş meyve, krema veya yoğurt gerektiren tarifler, nemli bir ürün için güvenebileceğiniz tariflerdir. Tarifinizde bunlara gerek yoksa nem eklemek için beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmanızı öneririz. Şeker ikamesi olarak bal, pekmez ve agave şurubu da nemi arttıracaktır ancak bal, pekmez ve agave şurubu katı maddeler olmadığından tarifte kullandığınız diğer sıvıları orantısal olarak azaltmanız gerekecektir. Bu sırada tarifinize ekstra olarak yumurta ve yağ eklemeniz de kıvamın sağlanması açısından kritiktir. Fakat burada dikkatli eklemeler yapmalısınız.


Beslenme

1/4 su bardağı öğütülmüş keten tohumunu 1/4 su bardağı suda 1/4 su bardağı un ile değiştirmek herhangi bir tarifte beslenmeyi artıracaktır.


Yapısı

Gayet iyi bildiğiniz gibi gluten geleneksel tariflerdeki unlu mamullerin yapısından en çok sorumlu olan maddedir. Bir tarifte sütlü ürünler veya süzme ya da krem peynir kullanmak, gluten yapısını taklit etmeye yardımcı olabilir. Bazen yukarıda listelenen nem hilelerini kullanmak, çok yoğun ve ufalanan ürünlerle ilgili yapı sorunlarını da çözecektir. Yoğurma sırasında gluten oluşmadığından, glutensiz hamurun aşırı yoğurulmasından veya dövülmesinden kaçınmak önemlidir. Bu ayrıca gereksiz efor sarfetmenizin önüne geçecektir.#glutensizmutfak #glutensizpişirme #glutensizipuçları #glutensizöneriler #glütensizmutfak #gluten

55 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör