Ara
  • AnalytiChef

Glutensiz Pastacılıkta Sık Karşılaşılan Sorularla İpuçları


Yapışkan bir hamurla nasıl çalışılır?


Glutensiz bir hamur genellikle daha fazla nişasta içerir. Bununla birlikte, oda sıcaklığında glutene göre çok daha düşük bağlama etkisine sahiptir ve bu da genellikle çok yapışkan bir hamur olmasına neden olur. Bu nedenle, hamurla çalışmadan önce önce yaklaşık 10 dakika hamuru dinlendirin. Ve katlama yapacaksanız merdaneye yapışmasını önlemek için, üzerine bir parça streç film koyun. Son ipucu: silikon silpatlar hamur işlemek için çok pratiktir.

Çabuk kuruyan bir hamurla nasıl başa çıkılır?


Glutensiz bir hamur daha hızlı kuruma eğilimindedir. Bu fenomene karşı koymak için biraz sıvı, örneğin süzme peynir eklemeniz önerilir. Burada, her seferinde elde edilen tutarlılığı kontrol ederek yavaş yavaş eklemek önemlidir. Biz burada sıvı eklemek yerine, hamuru hafifçe nemlendirme etkisine sahip fındık veya meyve gibi malzemeler de kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kek Kalıbını nasıl hazırlamalıyız?


Glutensiz bir hamurun kalıptan çıkarılması gerçek bir zorluk olabilir, çünkü hamur iyice yağlandığında bile kalıba yapışmak için can sıkıcı bir eğilime sahiptir. Bu nedenle kalıbı fırın kağıdı ile hizalamak en iyisidir, bu çok fazla rahatsızlığı önleyecektir.

Glutensiz Pişirme nasıl yapılmalıdır?


Glutensiz pastalarda için 180 derece üstü sıcak hava tavsiye edilmez, çünkü bu hamurları hızlı kurutacak ve hamurun protein yapısından dolayı su tutuşu düşük kalacak ve ıslaklığını kaybedecektir. Fırınlamada üst ve alt ısıyı beraber kullanmak dengeli ısıtma için her zaman daha iyidir.

Lezzetli ve çıtır glutensiz ekmekler nasıl yapılır?


Yumuşak ve glutensiz ekmekler elde etmek için önceden ıslatılmış keten tohumu, karabuğday, öğütülmüş fındık veya psyllum tohumlarının (karnı yarık otu tohumu) eklenmesi tavsiye edilir. Bu içerikler, nemi tutma özelliğine sahiptir, böylece ekmek daha uzun süre taze kalır. Yapışkan ekmek hamurunu pişirmenin en kolay yolu, sızdırmasını önleyecek silikon bir kek kalıbı kullanmaktır. Nişasta, nemi muhafaza ederek ekmeğe yumuşaklığını ve hoş kabuğunu verir, bu işlem yalnızca ısının etkisi altında gerçekleşir. Yüksek nişasta içeriği nedeniyle glutensiz ekmek bu nedenle daha uzun pişirme ve 170 derece üstü ısı gerektirir.

#glutensizpastacılık #glutensizfırıncılık #glutensizekmek #glutensizpişirme #glutensizpastane

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör