Ara
  • AnalytiChef

Glutensiz Hamur & Glutensiz Unlarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çölyak hastalığınız varken ekmek yapmak veya pişirmek gerçek bir zorluk olabiliyor. Neyse ki, bazı önlemler almanız koşuluyla, klasik beyaz unun yerini kolayca alabilecek birçok glütensiz un bulunmaktadır: belirli tariflere uymanız ve miktarları ayarlamanız gerekir. Ancak bu hiçbir durumda iyi şeylerden vazgeçmek anlamına gelmez! Burada sizlerle glutensiz hamur yapımı için ipuçları paylaşıp tavsiyelerimizi detaylandırıyor olacağız.


Latince'de "gluten" kelimesi "yapıştırıcı" veya "yapıştırıcı" anlamına gelir. Ve iyi bir nedenden ötürü: gluten, suyu hamura bağlayan un bileşeni ve proteindir, böylece hamur bir arada tutulur ve esnek ayrıca hacimli olur. Bu durum glutensiz hamur yapmanın imkansız olduğu anlamına gelmez! Günümüzde çok sayıda alternatifler mevcuttur; örneğin pirinç unu, mısır, karabuğday, glutensiz yulaf, soya, badem, fındık, teff, patates, hindistan cevizi, kinoa veya kestane. Örneğin nişastanın glutensiz alternatifi olarak mısır nişastası da bulunmaktadır. Bilmeniz gereken, glutensiz unların hepsinin geleneksel undan biraz farklı özelliklere sahip olduğudur. Bu nedenle, iyi sonuçlar elde etmek için glutensiz un karışımınızda dengeli bir dağılım yapılması ve bu un karışımı ile farklı tariflerde çalışılması tavsiye edilir. Tek bir glutensiz un karışımını bütün unlu mamüllerin üretiminde kullanmamız ne yazık ki söz konusu değildir. Glutensiz hamurlar un karışımlarına bağlı olarak farklı ısılarda farklı sürelerde pişirlilmesi gerekmektedir. Bu konuda pratik yapmanız gereklidir.


Şimdi bazı glutensiz unları değerlendirelim:


Badem unu: Hassas ve lezzetli tadı, kekler veya kekler gibi tatlı hamur işlerinin hazırlanmasına mükemmel bir şekilde katkıda bulunur. Öğütülmüş badem, tuzlu kurabiyelere de zengin bir doku sağlamanıza yardım olacaktır. Hindistan cevizi unu : hamur işlerinize egzotik bir hava katacak hafif tatlı tadı olan un. Hindistan cevizi unuyla yapılan bir hamur daha fazla sıvı gerektirir.

Karabuğday unu : Ekmek, waffle veya tuzlu hamur işleri yapmak için ideal, cevizli bir tada sahip koyu renkte bir un.

Keçiboynuzu unu: Keçiboynuzları kabuklarıyla beraber çekirdeklerinden ayrılmadan temizlendikten sonra özel değirmenlerde öğütülerek hiç bir katkı maddesi eklenmeden un halini alır. Dolayısıyla tek başına bir tarifte kullanmak keçiboynuzu tadının baskın çıkmasına neden olabilir. Karışım içinde ve tatlı tariflerde kullanmanızı öneririz.

Kestane unu: Bir çok hamur işinde (ekmek, makarna, krep, kek, pasta, kurabiye, vs..), sütlü tatlılarda, sos yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek başına veya başka unlarla karıştırılıp kullanılabilir. Çikolatalı tariflerde kullanımında oldukça başarılı sonuçlar aldık

Mısır nişastası: hafif tadı birden fazla kullanıma izin verir. Çok az un içeren (100 g'a kadar) kekler için 1: 1 oranında mısır unu ile değiştirilebilir. Mısır nişastası ayrıca tatlıların hazırlanmasında, örneğin pudinglerde ve kremlerde bağlayıcı olarak kullanılır. Güçlü bir bağlayıcıdır.

Kinoa unu: Lif, demir, magnezyum, B vitaminleri, kalsiyum, E vitamini ve fosfor ve antioksidanlar açısından yüksektir ve sağlık açısından birçok faydası vardır. Çok besleyicidir, quercetin ve kaempferol içerir. Lif bakımından ve protein bakımından çok zengindir. Şeker hastaları ve hipoglisemili insanlar için idealdir çünkü glisemik indeksi düşüktür. Bazıları için tadı acımsız gelebilir bunu gidermek için unu fırında kavurarak daha yalın bir aroma elde edebilirsiniz. Krep, pankek, ekmek, tuzlu unlu mamüller, muffinler için kullanımını tavsiye ediyoruz.

Nohut unu: Bir çok hamur işinde (ekmek, makarna, krep,kek, pasta, vs..) tek başına veya başka unlarla karıştırılıp kullanılabilir. Ayrıca pastacılık dışında humus, falafel, omlet, çorba ve sos yapımında da kullanabilirsiniz. 

Tam tahıllı pirinç unu: tam pirinç tanelerinden (kabuğu dahil) öğütülmüş olan bu un, beyaz pirinç unundan daha fazla lif içerir. Dokusu biraz pürüzlüdür ve narin tadı, tuzlu veya tatlı hamur işlerinin hazırlanmasına katkıda bulunur.

Glutensiz Yulaf unu: Yulafın besleyici ve lifli yapısı sayesinde özellikle kurabiye ve tuzlu ürünlerde kullanabileceğimiz bir undur. Çölyak hastalığı olan çoğu insan glutensiz yulafı tolere ederken, bazıları içerdiği avenin'e yanıt verir. Bu durumda bu tür undan vazgeçmeliyiz.

Yulaf özel bir durum: Yulaf , doğası gereği gluten içermemesine rağmen, genellikle üretim sırasında onu içeren tahıllarla temas eder. Bu nedenle, çölyak hastalığı olan kişilere geleneksel yulaf önerilmemektedir. Bununla birlikte, özel koşullar altında üretilen ve bu nedenle önemli miktarda glüten içermeyen glütensiz yulaf vardır. Çölyak hastalığı olan az sayıda insan, içerdiği avenin nedeniyle hala glütensiz yulaf intoleransı var.


#glutensizun #glutensizhamur #glutensizhamuryapımı #glutensizpişirme #glütensizbeslenme #glutensizbeslenme #glutensizpasta

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör