Ara
  • AnalytiChef

Çölyak, gluten intoleransı ve beslenme

Gluten, birçok tahıl çeşidinde bulunan proteinler için genel bir terimdir. Çölyak hastalığı olarak da adlandırılan gluten intoleransı, küçük miktarlarda bile olsa glüten alındığında ince bağırsağın iç yüzeyine zarar veren bir otoimmün hastalıktır. Bu durum çocuklukta olduğu kadar yetişkinlikte de ortaya çıkabilir.

Çölyak hastalığı tedavi edilmezse yetersiz besin emilimine, kilo kaybına, ishal, şişkinlik, bulantı, solukluğun yanı sıra zihinsel bozukluklara neden olabilir. Gluten intoleransının semptomları ve tezahürleri, bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişebilir ve yaşa bağlı olabilir.  

Çölyak hastalığının teşhisi

Gluten intoleransından şüpheleniliyorsa (çölyak hastalığı da olabilir), doktorunuz belirli antikorların varlığına dayalı bir test yapmak için özel bir laboratuvara bir kan örneği gönderebilir. Bu, glüten intoleransınız olup olmadığını teşhis etmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, yalnızca bir doktor tarafından yapılan ek muayeneler tanıyı doğrulayabilir. Antikorların varlığı biliniyorsa, ince bağırsağın kaplamasındaki herhangi bir spesifik değişikliği tespit etmek için genellikle bir gastroenterolojik inceleme yapılır. Glutensiz diyete geçişten önce, bir uzman tarafından açıkça belirlenen bir teşhis yapılmalıdır. Kesin bir teşhis olmaksızın, deneme bazında glütensiz bir diyete geçilmesi tavsiye edilmez. Gluten aslında vücudun ihtiyacı olan bir besindir. Çölyak hastalığının tespit edilebilmesi için vücudun düzenli olarak glüten içeren besinler ile temas halinde olması gerekir. Glutensiz diyete önceki geçiş, imkansız olmasa da teşhisi zorlaştırır. Teşhis konulduktan sonra, glutensiz bir diyete geçmenize yardımcı olabilecek bir diyetisyene danışmanız önerilir.

Çölyak dışı gluten duyarlılığı

Gluten içeren tahıl ürünlerinin tüketimi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olduğunda, ancak herhangi bir alerji veya intolerans belgelenmediğinde buna çölyaksız gluten duyarlılığı denir. Semptomlar çölyak hastalığına benzemekle birlikte, ince bağırsak glüten içeren besinlerin tüketiminden etkilenmez. Bugüne kadar spesifik bir test olmadığından tanı koymak her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, çölyak hastalığını ve buğday alerjisini kategorik olarak dışlamak önemlidir. Glutensiz diyetin etkisiyle semptomlar hızla ortadan kalkarsa çölyaksız gluten hassasiyeti tanısı konulabilir.  

Çölyak birey nasıl beslenir? Tek olası tedavi, gluteni ömür boyu yasaklamaktır, bu da genellikle etkilenenlerin herhangi bir yan etki olmaksızın sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak tanır. Glutensiz bir diyette, ince bağırsağın hasarlı astarı genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Asıl mesele, glütensiz diyete kesinlikle uymaktır, çünkü küçük dozlarda gluten, ince bağırsağın iç yüzeyinde yeni iltihaplanmaya neden olabilir.

İşlenmiş ürünlerin de gluten içerme olasılığı bulunduğundan, ambalaj üzerindeki içerik listesini ve alerji bilgilerini her zaman dikkatlice okumanız ve ayrıca kullandığınız ürünlerin bileşimini zaman zaman kontrol etmeniz önerilir.


#celiac #çölyak #colyak #glutensizyasam #glutensizbeslenme

42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör