Glutensiz Beslenme & 

Çapraz Bulaşma (Çapraz Kontaminasyion)

Glütensiz diyetlerle ilgili artan bilincimiz, glütensiz unlu mamullere her zamankinden daha ulaşılabilir hale getirmiştir. Piyasada bulunan birçok farklı türde glutensiz un ve diğer malzemelerle, birçok yer en sevdiğimiz pastane ürünleri için lezzetli alternatifler sunabilmektedirler. Bununla birlikte, her zaman glüten ile kirlenme riski vardır.

Bu kapsamda pastanemizde sadece glutensiz unlu mamuller sunuyoruz, glütenin yanlışlıkla glütensiz hamurlara karışması riskinin çok yüksek olduğunun farkındayız. Glüten proteini havada dinlenebilir ve pişirildikten birkaç saat sonra glütensiz ürünlerinizi kirletebilmektedir. Bu proteinin en ufak izi bile, Çölyak hastalığı olan biri için rahatsızlığa ve önemli komplikasyonlara neden olabilir. Bunun için biz en güvenilir yolu seçtik ve sadece glütensiz seçenekler sunan % 100 glutensiz bir mutfak oluşturduk.

 

Glutensiz besleniyorsanız siz de evinizde çapraz bulaşmayı önlemek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • Glutensiz pişirme için ayrı aletler ve ekipmanlar kullanın ve tüm pişirme işleminizi bölümlendirilmiş, glütensiz bir alanda tamamlayın. Yalnızca glutensiz yiyecekler hazırlamak için kullanılan gıda alerjisi güvenlik ürünlerini belirleyin. Bunları başka gereçlerden de yıkayın ve saklayın. Bu ürünleri pişirmek için farklı bir fırın kullanmalısınız. 

  • İçerik tedarikçilerinizi araştırın. Bir bileşen glutensiz olduğunu ambalajında belirtmiyorsa, ona güvenmeyin. Ayrıca, glütensiz ununuz için kullanılan işleme ve ambalajlama hakkında iyi bilgi sahibi olmak önemlidir. Değirmen normal buğday unu da sağlıyorsa, kirlenme riski vardır. Paketlerde etiketler arayın ve karışımlarınız ve üst kısımlarınız dahil her şeyin içerik listelerini okuyun.

  • Fırınınız hem glütensiz hem de glütensiz seçenekler sunuyorsa, hangi ürünlerin glütensiz toleranslı olanlar için uygun olduğundan emin olun.