butter and better siyah.png

hassas damaklara özel sağlıklı ezmeler

butter & better fıstık ezmesinin klasik fıstık ezmelerden farkı 

 

Butter & Better olarak klasik fıstık ezmesini aldık ve denemiş olabileceğiniz diğer fıstık ezmesi ürünleri kadar daha iyi ve eşit derecede lezzetli olacak şekilde yeniledik.  Fıstık ezmelerimizi çok az veya hiç karıştırma gerektirmez. Fıstık ezmesi ürünlerimiz hidrojene yağ, gdo, tuz, palm yağı içermez, bu nedenle hiçbir zararlı katkı maddesi içermeyen nefis fıstık ezmesinin tadını çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Sadece en iyi 60 derece kavrulmuş fıstıklardan yapılan, her zevke uygun geniş bir ürün yelpazesi sunmaktan gurur duyuyoruz. İster vegan ister yüksek proteinli fıstık ezmesi seçenekleri arıyor olun, lezzetlerimiz sizi çok mutlu edecektir.

butter & better fıstık ezmesi nedir?

 

gutensiz mutfakta hazırlanır ve glutensizdir, ketojeniktir, kalp sağlığınızı destekler, vegan / vejateryen / bitki bazlıdır, düşük şeker / düşük glisemiklidir,

neden 60 derecede kavuruyoruz?

 

kuru yemişler, E vitamini, magnezyum ve fosfor gibi besinler açısından harika bir kaynaktır. Ayrıca antioksidanlarla doludurlar. Bu besinler ısıya yüksek duyarlıdır ve kavurma işlemi sırasında antioksidan kaybına uğrarlar. Antioksidanlar sağlığınız için önemlidir. Çünkü hücrelerinizi serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olmaktadır.Bununla birlikte, artan sıcaklık ve kavurma süresinin, antioksidan aktiviteyi azalttığı, ancak sadece belirli bir noktaya kadar olduğu gösterilmiştir. İşte bunun için 60 derece kontrollü kavurma yapıyoruz. İşte bunun için yoğun ve doygun bir kıvamda oluyor. 100 derece üstünde kavurmalarda ortaya çıkan akrilamid ve zararlı yağlar aktive olmuyor. 

neden daha yüksek ısıda kavurmuyoruz? 

 

çalışmalar E vitamini, tiamin ve karotenoidlerin kavurma işlemi sırasında kaybolduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, kaybın derecesi gerçekten kuruyemişin türüne ve kavurma sıcaklığına bağlı oluyor. 90 derecenin üstünde kavurmalarda vitamin kayıpları %10 ve üstünde başlıyor. Vitamin kaybı, kavurma sıcaklığıyla beraber yükseliyor.


e vitamininin en aktif formu olan alfa-tokoferol düzeyleri de kavurma işleminden etkilenmektedir. Kuru yemişler 25 dakika boyunca 140 °C sıcaklıkta kavrulduktan sonra alfa-tokoferol seviyeleri %15- 60 bandında azalmaktadır.

kavurma sıcaklığının, akrilamid oluşumunda kavurma süresinden daha büyük bir etkisi vardır.

 

akrilamid çok yüksek dozlarda tüketildiğinde hayvanlarda kansere neden olduğu bilinmektedir. İnsanlarda da kansere neden olabilecek etkileri olabilir. Ancak bu konuda az miktarda kanıt vardır. Bu riski gözönüne alarak kavurmalarımızı 60 derecede yapmaktayız.

nerenin yer fıstıklarını kullanıyoruz?

Osmaniye ile özdeşleşen yer fıstığı ibareli coğrafi işaretli ülkemizin yer fıstıklarını kullanmaktan gurur duyuyoruz. Coğrafi işaretli ürün kullanarak yer fıstığının kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan bağı simgeleyen bir güvenceyi de arkamıza almış oluyoruz.

kavanozun üst tarafında neden yağ görüyorum? 

 

Sade %100 Fıstık ezmemizin akıcı yoğunluğundan gurur duyuyoruz. Kavanozunuzun üstünde yağ gördüğünüzde, fıstık ezmemize asla stabilizatör veya koruyucu eklemediğimizi bilmenin verdiği güvenle tekrar karıştırabilirsiniz. Yer fıstığı, öğütülüp ezildiğinde ayrılarak doğal yağlarını paylaşmaktadır. Bu doğal bir sürecin dışa vurumudur.

fıstık ezmelerimiz neden bu kadar yoğun?

 

Fıstık ezmelerimizin hiç birinde stabilizatör, koruyucu, emülgatör, palm yağı gibi doğal akışkanlığından fazla akışkan olmasını sağlayacak ve raf ömrünü olağandan uzatacak katkı maddelerini kesinlikle kullanmıyoruz. İşte bunun için tüm fıstık ezmelerimiz çok yoğun ve doygun :)

diyabetiğim hurmalı ve çikolatalı hurmalı fıstık ezmenizi tüketebilir miyim?

 

2002 yılında Nutrition Journal dergisinde yayınlanan bir çalışmada beş hurma cinsinin glisemik indeks yönünden diyabetikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma hurma tüketiminin öğün sonrası glukoz değişikliğinde azalmayla sonuçlandığını göstermiştir. Diyabeti olan kişiler için hurmanın sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.  King Saud Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada hurma özütünün insülinle kombine edildiğinde kan şekeri düzeylerinin normalize etmede tek başına insülinden daha etkili olduğu gösterilmiştir. İşte bu bilgilere dayanarak Hurmalı ve Çikolatalı Fıstık ezmelerimizi şeker hastalığı olanlar için oluşturduk. Sade, Hurmalı ve Hurmalı Çikolatalı ezmelerimizi bu kapsamda gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

yer fıstığı ezmesi ketojenik diyete uygun mu?

ketojenik diyet yapıyorsanız, yer fıstığından uzak durmanıza gerek yok. Günde sadece 50 gram karbonhidratın sizi, ketosiz durumundan çıkaracağını bilin ve hesaplarınızı ona göre yapın.

Çünkü 30 gr kadar fıstık ezmesi 4-5 gram karbonhidrat içerir. Bu ise 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi demektir. Fıstık ezmesi iyi bir ara öğün alternatifidir.

siparişleriniz için: https://shopier.com/butternbetter